Sports Calendar

Text: T T


Wednesday, May 13
Baseball:  Amherst at Springville, 5 p.m. (Concord Town Park); Sweet Home at Hamburg, 4:30 p.m.; Starpoint at Williamsville East, 4:30 p.m.; Lancaster at Williamsville North, 4:45 p.m.; Lake Shore at Williamsville South, 4:45 p.m.
Softball:  Amherst at Springville, 5 p.m. (Concord Town Park); Starpoint at Williamsville East, 4:30 p.m. (Transit Middle School); Williamsville North at Frontier, 5 p.m.; Lake Shore at Williamsville South, 4:45 p.m.; Sacred Heart at Fredonia, 5 p.m.
Boys lacrosse:  Clarence at Amherst, 5:30 p.m.; Medina at Sweet Home, 5 p.m.; East Aurora at Williamsville East, 5 p.m.; Williamsville South at Iroquois, 8 p.m.
Girls lacrosse:  Immaculata at Sacred Heart, 4:30 p.m. (D’Youville College)
Boys tennis:  Amherst, Sweet Home, Williamsville East, Williamsville North, Williamsville South at ECIC Tournament, 9 a.m. (University at Buffalo)
Girls outdoor track and field:  Sacred Heart at All-Catholics, 4 p.m. (Stransky Athletic Complex)


Thursday, May 14
Baseball:  Kenmore West at Amherst, 4:45 p.m.; Williamsville East at Hamburg, 5 p.m.; Williamsville North at West Seneca West, 4:45 p.m.; Williamsville South at Starpoint, 4:45 p.m.
Softball:  Amherst at North Tonawanda, 4:45 p.m.; Williamsville East at Hamburg, 4:45 p.m.; Williamsville South at Starpoint, 4:45 p.m.
Girls lacrosse:  Springville at Amherst, 5:30 p.m.; Sweet Home at Williamsville North, 4:45 p.m.; Williamsville East at West Seneca West, 4:45 p.m.; Williamsville South at West Seneca East, 4:45 p.m.
Boys tennis:  Amherst, Sweet Home, Williamsville East, Williamsville North, Williamsville South at ECIC Tournament, 3 p.m. (University at Buffalo)


Friday, May 15

Baseball:  Amherst at Depew, 5 p.m. (Dawson Field); Iroquois at Sweet Home, 5 p.m.
Girls lacrosse:  Amherst at Springville, 5 p.m. (Springville Middle School); Williamsville North at Clarence, 6 p.m.

Softball:  Lancaster at Amherst, 4:45 p.m. (Amherst Middle School); Iroquois at Sweet Home, 5 p.m.; Hamburg at Williamsville North, 5 p.m.


Saturday, May 16
Boys and girls outdoor track and field: Amherst, Sweet Home, Williamsville East, Williamsville South at Kenmore Invitational, 10 a.m. (Crosby Field); Sweet Home, Williamsville North at Royal Comet Invite, 10 a.m. (Rush-Henrietta)


Monday, May 18
Baseball:  Amherst at Grand Island, 4:45 p.m.; West Seneca East at Williamsville South, 5 p.m.
Softball:  Clarence at Williamsville South, 4:45 p.m.
Boys golf:   Section VI Championships, 9 a.m. (River Oaks Golf Club)

Boys and girls outdoor track and field:  Williamsville South at Williamsville North, 4:45 p.m.


Tuesday, May 19
Baseball:  Frederick Law Olmsted at Amherst, 4:45 p.m.; Sweet Home at West Seneca West, 4:45 p.m.; Williamsville East at Depew, 4:30 p.m. (Dawson Field)
Softball: Amherst at Clarence, 4:45 p.m.
Girls lacrosse:  Sacred Heart at St. Mary’s of Lancaster, 4:15 p.m. (Westwood Park)
Boys and girls outdoor track and field:  Lake Shore at Amherst,  4:30 p.m.; Sweet Home at West Seneca East, 5 p.m.; Hamburg at Williamsville East, 5 p.m.
Boys tennis:  Sectionals, 3 p.m. (Lancaster)


* Schedule subject to change due to unforeseen circumstances. For up-to-the-minute information, visit www.highschoolsports.net, or call the Athletics Departments at Amherst Central (362-3021), Sweet Home (250-1207), Williamsville East (626-8426), Williamsville North (626-8542),  Williamsville South (626-8219), or Sacred Heart Academy (834-2101, Ext. 319)

2015-05-13 / Sports

Return to top

Loading ...

Share